MÜZAYEDE KURALLARI

1-) PLATONİKART PROJECT, müzayede firmasıdır.

2-) PLATONİKART PROJECT, üçüncü şahısların ürünlerini açık arttırma yöntemiyle satmaktadır. Yazılı olarak müzayedeye katılanlardan iki kişinin aynı ürüne, aynı peyi verme durumunda, güncel fiyata ilk peyi veren kişi, veya güncel peyi yükseltip ürüne daha fazla peyi veren  kişi, ürünü satın almaya hak kazanır. Bir ürüne pey veren tek kişi ise, o ürünü başlangıç fiyatına alır. Şayet canlı müzayedelerimiz de birden fazla ise, en yüksek peyi veren, kendisinden önceki pey verenin aşağıda yazılı arttırma kademeler dâhilinde fiyatı arttırması, süre sonunda en yüksek peye sahip kişi ürünü satın almaya hakkı olur. Bu katalogda belirtilmiş olan fiyatlar başlangıç fiyatlarıdır. Başlangıç fiyatları altına ürün satılmaz. Başlangıç fiyatları altında, ürünlere yapılacak teklifler kesinlikle kabul edilmemektedir.

3-) Komisyon bedeli, her müzayede için farklılık gösterebilmektedir. Müzayede de vermiş olduğunuz güncel fiyat üzerine %15 komisyon + komisyon bedeline %20 KDV eklenmektedir. Alıcılar ayrıca "KDV'den istisna (kitap ve dergi) için %0, diğer ürünler için ise %20 ürün KDV'si öder. 

4-) Müzayedede listelenen ürünler firmamızın Firuzağa Mah. Çukurcuma Cad. No 19/A  Beyoğlu /İstanbul adresinde görülebilir. PLATONİKART PROJECT, ürünün tarifiyle, hukuki durumu arasındaki farklılıktan mesul olmayacaktır. Fotoğraf ve benzeri gibi bütün görsel materyal sadece rehberlik mahiyetindedir. Ürünlerin hakiki rengini, tonunu ve durumunu alıcı kendisi görüp karar vermesi en doğru yoldur.

5-) Online müzayedeye katılanlar eserleri PLATONİKART PROJECT 'in 4. Maddede belirtilen adresinde  önceden görmüş ve incelemiş olduklarını kabul ve beyan ederler. Tüm eserlerin haliyle satışa sunulduğunu, alıcı satılan eseri pey sürmeden evvel yeterince kontrol ettiğini ve Borçlar Kanunu’nun 223. Maddesinde belirtilen hükümlerden feragat ettiğini kabul ve taahhüt eder. Her eserin yanında haliyle yazma zorunluluğu yoktur. Eser hakkında verilen bilgiler ve her türlü ilan, taahhüt niteliğinde olmayıp genel bilgi niteliğindedir. Alıcı bu durumu peşinen kabul eder. PLATONİKART PROJECT müzayede şirketi satılan eserin (malın) tekeffülü ile mükellef değildir. Bu konuda gelecekte PLATONİKART PROJECT firmasından herhangi bir itiraz ve talepte bulunmayacaktır.

6-) Müzayedeye girilen peyler kayıtlı olup, iptal edilmesi için tarafımıza gerekçeli olarak bilgi verilmesi gerekmektedir.

7-) 5 adet veya 250 lira üzerindeki yeni üyelik peylerinde üyenin referans belirtmesi gerekmektedir. Referansın yeterli bulunmaması halinde PLATONİKART PROJECT müzayede firması tüm peyleri iptal etme hakkına sahiptir. Üyeler tarafından verilen peylerin kabulü, PLATONİKART PROJECT müzayedenin insiyatifi dâhilindedir.

8-)  2 iş  günü  içerisinde bedelleri ödenmeyen ürünler iptal edilir. Bu durumun tekrarlanması halinde üyelik iptal edilir. Farklı üyeliklerle bu olumsuz davranışın gerçekleşmesi halinde PLATONİKART PROJECT müzayede avukatları aracılığıyla kanuni yoldan işlem başlatılır.

9-) Satılan bir ürünün mülkiyeti, alıcı hesabını tamamen ödedikten sonra, üzerine geçecektir.

10-) PLATONİKART PROJECT, müzayedelerinde yer alan herhangi bir eseri, müzayededen geri çekmek, başka eserle birlikte satmak, birbirinden ayırma ve satışını reddetme hakkına sahiptir. Online katalogda yer alan eserler hakkında müzayede gününe kadar ortaya çıkacak her türlü itiraz ve bildirim sonucu ilgili eseri müzayedeye sunmayıp yasal prosedürü uygulama hakkına sahiptir.

11-) Pey veren üyelerin, en yüksek limiti girmesi tavsiye edilmektedir. Üye tarafından verilen en yüksek teklif, üyenin en son rakamı olmak zorunda değildir. Otomatik pey yükseltme sistemine göre; bir başka üyeye ait alt rakamdaki pey, verilen peyi takip eder. Üye tarafından verilen peyin geçilmesi halinde üye e-mail ile bilgilendirilir.

12-) Ürün fiyatı kademeli artırım aralıkları;

1 TL ‘den 19 TL’ye kadar

1₺

20 TL’den 49 TL’ye kadar

2₺

50 TL’den 99 TL’ye kadar

5₺

100 TL’den 199 TL’ye kadar

10₺

200TL’den 499TL’ye kadar

25₺

500TL’den 999TL’ye kadar

50₺

1.000TL’den 1.999TL’ye kadar

100₺

 2.000 TL’den 4.999TL’ye kadar

250₺

5.000TL'den 9.999TL'ye kadar

500 ₺

10.000TL'den 19.999TL'ye kadar

1000 ₺

20.000TL'den 49.999TL'ye kadar

2500 ₺

50.000-TL'den 99.999TL'ye kadar

5000 ₺

100.000TL ve üzeri

10.000₺

 

13-) Mezatlarımız sadece internet üzerinden düzenlenmiştir. Canlı mezat ve salonda devamı olacak açık artırımlar ayrıca sitemizde duyurulacaktır.  Mezat başlangıç ve bitiş tarih bilgileri bütün müzayedeler için internet sitemiz üzerinden belirtilmiştir.

14-) Sitemize kayıt esnasında verdiğiniz e-mail adresinize ve cep telefonu numaranıza bilgilendirme mesajları gönderilecektir. Bunları almak istemiyorsanız nevzat@platonikart.com  adresine SMS İPTAL veya E-MAIL İPTAL yazılı mesaj göndermeniz yeterlidir.

15-) Online müzayedelere katılmak için www.platonikart.com adresinden üye kaydı yapılması zorunludur.

16-) Sitemize üye olanlar burada yazılı şartları kabul etmiş sayılırlar.